Hannah Cuppen, bekend van het boek Liefdesbang, verdiepte zich in de wereld van hechtingsstijlen: de blauwdruk die we als kind ontwikkelen in relatie tot onze ouders, en die onbewust doorwerkt in al onze relaties – van liefde tot vriendschap, en zelfs op de werkvloer.
“De manier waarop je gehecht bent, bepaalt hoe je later in je leven relaties aangaat,” zegt Hannah. Zelf merkte ze dat verlatingsangst haar liefdesleven beïnvloedde. “Het stond me in de weg, waardoor ik op zoek ging naar de oorsprong van dit patroon.” Die bleek te liggen in deze vroege hechtingsstijlen.
Overlevingsstrategie
Hechtingsstijlen zijn eigenlijk overlevingsstrategieën, legt Hannah uit. Het is hoe we als kind hebben geleerd om te gaan met de liefde en aandacht van onze ouders. Als die liefde niet altijd veilig en beschikbaar was, ontwikkelen we patronen die ons in ons volwassen leven kunnen belemmeren in het aangaan van echte intimiteit.
De drie onveilige hechtingsstijlen
Er bestaan verschillende hechtingsstijlen. Naast de veilige hechting – waarbij er vertrouwen en ruimte is voor verbinding én autonomie – zijn er drie ‘onveilige’ varianten:
- Angstig-ambivalente hechting (verlatingsangst): je zoekt voortdurend bevestiging, wilt samensmelten met je partner en bent bang om verlaten te worden.
- Angst-vermijdende hechting (bindingsangst): je zoekt afstand zodra iemand te dichtbij komt en hebt moeite met kwetsbaarheid.
- Angstig-gedesorganiseerde hechting: een combinatie van verlatingsangst én bindingsangst. Deze stijl leidt vaak tot verwarring en tegenstrijdig gedrag in relaties.
De dans van aantrekken en afstoten
In de praktijk trekken mensen met bindingsangst en verlatingsangst elkaar vaak aan – een dynamiek die leidt tot ‘liefdesbange relaties’. Ze raken verstrikt in een dans van afstand en nabijheid. De één zoekt samensmelting, de ander duwt weg. En zodra de ander vertrekt, ontstaat er paniek.
Veel mensen herkennen patronen in zichzelf die de liefde, waar ze juist zo naar verlangen, in de weg staan. Ze herkennen de liefdesbange dynamiek van verlatingsangst en bindingsangst. Herken jij dit ook, en wil jij jezelf helen van je verlatingsangst of bindingsangst? Dan is de online training Liefdeskunst van Hannah Cuppen misschien iets voor jou. Hier vind je meer informatie over deze training.
Hechting begint bij de basis
De wortels van deze patronen liggen meestal in de vroege kindertijd. “Hechtingsstijlen ontstaan in de eerste levensjaren, waarin de eerste ervaringen rondom hechting worden opgedaan in contact met de moeder als eerste hechtingspersoon, omdat we uit haar geboren worden. Ook de rol van vader is bepalend voor hoe de verdere hechting tot stand komt. De eerste ervaringen zorgen voor een belangrijke imprint, het zijn de bouwstenen voor later in je leven”, vertelt Hannah.
Een belangrijke saboteur in liefdesrelaties is een onverwerkte moederwond, volgens Hannah. Iedere liefdesrelatie brengt je in de basis terug bij de eerste relatie uit je leven, die met je moeder. Wil jij je moederwond én daarmee je (liefdes)relaties helen? Dan kan de online training Moederwond van Hannah Cuppen waardevol zijn voor jou. Lees hier meer over deze training.
Hechting speelt overal een rol
Niet alleen in de liefde, maar ook in vriendschappen of werkrelaties laten onze hechtingsstijlen zich zien. “We nemen onszelf, en onze manier van gehechtheid, overal mee naartoe,” zegt Hannah. Dus hoe jij reageert in een liefdesrelatie, zegt vaak ook iets over hoe je je verhoudt tot anderen in bredere zin.
Is verandering mogelijk?
Het goede nieuws: ja, hechtingsstijlen kunnen veranderen. Maar het vraagt moed, toewijding en bewustzijn. Het begint bij herkennen en erkennen van je patronen, zonder oordeel. Die patronen waren ooit een slimme oplossing – een manier om jezelf te beschermen. Maar weten en begrijpen is niet genoeg, benadrukt Hannah. De echte verandering gebeurt pas als je gaat voelen. Als je bereid bent die oude pijn onder ogen te zien en te dragen. Daar begint de heling.
Wil jij ontdekken hoe jij de liefde saboteert en leren hoe je daar verandering in kan brengen? Op zaterdag 13 september en zondag 14 september 2025 staat Hannah op het Happinez Festival! Tijdens haar lezing vertelt ze je er alles over. Benieuwd? Hier kun je tickets bestellen en vind je meer informatie.